3 סיבות ליצור תכנית עבודה שנתית לעסק שלך

כן, גם אם "רק פתחת את העסק", כן, גם אם "העתיד בלתי צפוי ועדיף לזרום" – תכנית עבודה שנתית חיונית לכל עסק כשרק פותחים עסק, יש הרבה יותר סימני שאלה מסימני קריאה. מהר מאוד, לומדים שיש הרבה הפתעות, לטוב ולרע, וכל עסק פונה לנתיב אחר וניכר שיש שני סוגים מרכזיים של בעלי עסקים:

  • בעלי העסקים שאומרים ש"ממילא אין סיבה לתכנן"
  • בעלי העסקים שמבינים שחייבים לצאת עם תכנית ברורה ולהסתכל קדימה בנחישות

אם עד עכשיו השתייכת לקבוצה א', אשמח לחלוק מניסיוני כרואה חשבון שעובד עם מגוון חברות, ולנסות לשכנע אותך לעצור וליצור תכנית עבודה שנתית.

סיבה 1 – השראה לעשייה בכל מסע שאי פעם עשית בחיים, בין אם בתנועת הנוער, בטיול השנתי בתיכון או בטיול הגדול – תמיד הייתה פסגה לכבוש, קצה למסלול, נקודה שאליה צריך להגיע לפני שעוצרים לארוחת הצהריים… כשיודעים לאן פנינו מועדות, אפשר לצאת לדרך ולנעוץ דגל ביעד. כך גם במסע העסקי שלך. כשיש יעד, יש לאן לשאוף. בטח מלמלת לעצמך עכשיו: "אבל מה אם הגעתי ליעד – מה הלאה"? "מה אם היעד לא משקף את היכולות שלי"? חשוב להבהיר, שיעדים יכולים להשתנות במהלך הדרך. עם זאת, חשוב להגדיר אותם מראש, כדי שאפשר יהיה לכוון אותם מחדש ולעשות בהם התאמות.

סיבה 2 – צפי הכנסות שנתי בעלי עסקים הם לא בדיוק הטיפוס שהחיים "מהיד לפה" מתאימים לו, ותכנון שנתי נחוץ גם עבורך, ולא רק עבור רשויות המס. העסק שבבעלותך צריך להרוויח כדי לפרנס אותך, ואם יש תחתיך עובדים שכירים, העסק צריך לפרנס גם אותם, לתת בטחון ויציבות תעסוקתיים וכמובן גם הכנסה קבועה. מדובר בהרבה יותר מ"סדר בעסק" או במספרים, אלא במהלך הרבה יותר מעמיק, שיאפשר לך לשדרג את העסק לרמה הבאה; יש לתכנון שנתי איכותי יכולת לספק לך אופק כלכלי מהימן, שיעזור לך לתכנן את צעדיך העסקיים. מדובר בכלי שמסייע בקבלת החלטות הרות גורל, מניע לפעולות חיוניות ומניא מפעולות הרסניות ומשיתופי פעולה מסוכנים. תכנון שנתי יעיל פורש ופורט את ההשקעות הצפויות, את ההכנסות אל מול ההוצאות ואת הרווחים אל מול ההפסדים. כל זאת, כדי שתהיה לך אפשרות להבין מה צפוי לעסק שלך בשנה הקרובה: אם יש לך אפשרות להשקיע בפרויקט חדש, לנסוע לסוף שבוע בחו"ל, להעסיק עובדים חדשים, להתמקד בקידום ובפרסום או דווקא לנהוג בזהירות ולשמור על פרופיל נמוך.

סיבה 3 – הכנה להוצאות שבדרך הפתעות משמחות אותך? בחיים האישיים זה אולי נכון. אבל בעולם העסקי – אף אחד לא אוהב הפתעות, ורוב בעלי העסקים מעדיפים להיות מוכנים לכל, ולדעת מה צפוי להם בעתיד הלא רחוק. סקרתי את היתרונות ואת הסיבות לעריכת תכנון שנתי. רובם די ברורים מאליהם. אבל בעוד שתכנון שנתי יכול להיות מדויק להפליא, חייבים להיות זהירים, ולצד האיזון המושלם ששואפים אליו בסוף השנה, בין הכנסות לבין הוצאות – צריך לזכור את האפשרות שהעסק שלך יתקל בקשיים ובמצבים בלתי מתוכננים – שבמצב אחר היו עשויים, חס וחלילה, לרסק את העסק. תכנון הוצאות שנתי נכון כולל בתוכו גם חסכון ל"יום שחור". נתח כספי מסך ההכנסות, שמחושב בנפרד, ונחשב ל"לא קיים", עד היום שבו אין ברירה, אלא לשלוף אותו ברגע האחרון כמו קלף הג'וקר שנועד להביס את המזל הרע.

החשש מהתחייבות לתוכנית שנתית נפוץ, אבל לא צריך להיכנע לו נתקלתי לאורך השנים בשלל סיבות שבגללן בעלי עסקים חוששים לתכנן את השנה מבחינה פיננסית. החל מ"אולי נעבור דירה וזה יגזול לי זמן", דרך "שני עובדים בעסק בדיוק פרשו, אני לא יודע מתי אמצא להם מחליפים וזה משפיע על המאזן הפיננסי" ועד ל-"אני חושבת אולי להיכנס להיריון השנה, וחופשת לידה תשנה את ה-כ-ל". אני מבין, אי אפשר לסכם את העסק שלנו ואת החיים שלנו בטבלת אקסל, אך היופי בתוכנית שנתית חכמה, כפי שאני יודע לתכן, הוא שהיא לוקחת בחשבון גם הפתעות ושאפשר תמיד לעדכן אותה.

רוצה שאצור לעסק שלך תכנית עבודה שנתית שתחסוך לך זמן ותסייע לך להרוויח יותר בשנה הבאה? במקום כיבוי שריפות וריצה אחרי הזנב (כמובן ברגע האחרון), אני מציע לך, לקראת שנת העסקים הבאה, לחשוב קצת אחרת, ולתכנן קדימה. הניסיון שעומד לרשותי יסייע לך ויעניק לך פתרון בכל סדר גודל, לבחירתך – החל מתכנון פשוט שנועד לשם הגשת דוחות בלבד, ועד לתכנון כולל לצורך ייעול העסק והגדלת ההכנסות. מדובר בהרבה יותר מתכנון שנועד לחסוך תשלומים מיותרים של מיסים והתעסקות בירוקרטית, אלא באחד שימנף אותך לעבר הכנסות גבוהות יותר בטווח הרחוק.

אני מזמין אותך למשרד רואה חשבון, לספר על העסק שלך ולשמוע ממני כיצד, בעזרת תכנון יעיל ונכון, המשרד יכול לחסוך לך הרבה זמן – והרבה הרבה כסף.

יצירת קשר – רואה חשבון שרון שי (shay-s.co.il)

שיתוף:

עוד מאמרים

צרו קשר

דילוג לתוכן